Centrum vzdělávání a kariérního růstu mladých akademických pracovníků ČZU v Praze a VŠCHT Praha
Největším bohatstvím každé organizace jsou její kvalitní zaměstnanci. O mladých zaměstnancích to platí dvojnásobně, protože představují budoucnost a perspektivu organizace. Mladí akademičtí pracovníci na vysokých školách jsou dnes v důsledku trvalého podfinancování vysokých škol a vyloučení pražských škol z operačních programů poměrně ohroženou skupinou. Nedostatečné finanční ocenění po skončení jejich doktorského studia vede často k tomu, že ti nejperspektivnější odcházejí do komerční sféry, která jim často zajišťuje lepší materiální zázemí. To je z dlouhodobého hlediska devastující pro personální zabezpečení jednotlivých studijních oborů se závažnými důsledky v oblasti kvality výuky a vědeckého bádání. Pro široké spektrum dramaticky se rozvíjejících moderních studijních oborů na technických vysokých školách je zapotřebí vysoce erudovaných mladých pracovníků, kteří nejsou zatíženi rigidními výukovými postupy, jsou schopni efektivně implementovat nové technologie ve vědě a výzkumu a reflektovat takto získané poznatky ve výuce. Důležitá je nejen dostatečná odborná vybavenost mladých pracovníků, ale také rozvoj jejich interpersonálních „měkkých dovedností“, tzv. „soft skills“, které mj. napomáhají kariérnímu růstu. Z hlediska dlouhodobé udržitelnosti kvality výuky na vysokých školách je podpora post-doktorandů klíčovou aktivitou, a proto patří mezi priority obou zapojených škol. Cílem projektu je zformování centra vzdělávání a karierního růstu mladých akademických pracovníků, které bude využívat synergie chemických a biologických oborů ČZU v Praze a VŠCHT Praha. Úkolem centra bude zajistit vzdělávání mladých akademických pracovníků v pedagogických dovednostech a zvýšení kvality vědecké přípravy studentů DSP.
Dílčí cíle předkládaného projektu jsou:
- zlepšení podmínek post-doktorandů, které budou motivovat mladé akademické pracovníky po skončení doktorského studia k dalšímu vzdělávání a systematické práci na vysoké škole a minimalizovat jejich odliv z vysokých škol
- rozvoj pedagogických dovedností a soft skills post-doktorandů
- zvýšení kvality vědecké přípravy studentů doktorských studijních programů
- pokračovat ve spolupráci navázané v oblasti chemických, materiálových, potravinářských, zemědělských a lesnických oborů a dále ji rozvíjet
Z předkládaného projektu budou podporováni post-doktorandi a mladí akademičtí pracovníci ze spolupracujících univerzit. Dojde k vytvoření sítě spolupracujících týmů, které budou páteří Centra vzdělávání a karierního růstu mladých akademických pracovníků ČZU v Praze a VŠCHT Praha.
Projekt podpoří další vzdělávání mladých akademických pracovníků a povede k intenzifikaci jejich odborného růstu. Post-doktorandi podpoření v rámci projektu se zapojí do vzdělávání doktorandů a připraví pro ně tematicky zaměřené odborné semináře a kurzy laboratorních metod. Díky podpoře z prostředků projektu lze očekávat u zapojených post-doktorandů rychlejší splnění kvalifikačních habilitačních kritérií a v důsledku toho pak zlepšení věkově-kvalifikační struktury obou zúčastněných vysokých škol a zvýšení jejich konkurenceschopnosti na trhu vědy, výzkumu a inovací.
Přínos projektu spočívá v zabezpečení kvalitních pedagogicko-vědeckých pracovníků, v rozvoji jejich „soft skills“ a karierního růstu a udržení kontinuity a kvality terciárního vzdělávání na ČZU v Praze a na VŠCHT Praha. Dalším přínosem projektu je podpora a další rozšiřování meziuniverzitní spolupráce mezi oběma zúčastněnými školami.
Období řešení projektu:
1.1.2015 - 31.12.2015