Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaMáme se rádi s ČZU  → Lidé → Lidé z ČZU v Praze → Jan Nevoral
iduzel: 14150
idvazba: 17097
šablona: stranka_obrazek_vertical
čas: 6.6.2020 15:12:08
verze: 4671
uzivatel:
remoteAPIs:
branch: trunk
Obnovit | RAW

Ing. Jan Nevoral

Nevoral

Fakulta

Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

Katedra

Katedra veterinárních disciplín

Telefon

224 382 932

E-mail

nevoral@af.czu.cz
Vědecký profil – oblasti a možnosti spolupráce

Má pracovní skupina se zabývá reprodukční biologií. Tento obor zahrnuje v našem pojetí studium buněčného cyklu samičích vajíček – oocytů, během jejích zrání. Dozrálé oocyty nám dále slouží pro in vitro oplození a další studium buněčného cyklu embryí. Jako modelový organizmus jsme si vybrali prase – pro snadnost získávání oocytů z folikulů a pro podobnost s lidským organizmem. Studium prasečího modelu tak významně přispívá ke zdokonalení technik asistované reprodukce člověka, která ve vyspělých zemích hraje stále důležitější roli.

Náš vědecký projekt spočívá ve studiu post-translačních modifikací proteinů, které regulují buněčný cyklus zrání oocytů i embryonálního vývoje po oplození. Proteinové modifikace předurčují jejich biologickou aktivitu a proto je pro nás důležité prokázat nejen přítomnost těchto proteinů v oocytech a embryích, ale také popsat jejich biochemickou podobu. Mezi modifikace proteinů patří methylace, acetylace, S-nitrosylace nebo S-sulfhydratace. Předpokládáme, že právě tyto změny mohou rozhodnout o úspěšnosti vývoje oocytů a embryí po oplození, která je klíčová pro další využití našich poznatků v humánní reprodukční biologii.
Unikátní instrumentace:

Pro studium naší problematiky využíváme nejčastěji imunocytochemickou metodu a epi-fluorescenční mikroskop. Tento vcelku jednoduchý způsob analýzy vylepšujeme postupy dekonvoluce, ko-lokalizace a analýzy získaného obrazu. Další osvojenou technikou je analytická metoda stanovení hyaluronové kyseliny v komplexu oocyt-folikulární buňky pomocí spektrofotometrie a HPLC. Biochemická analýza probíhá zejména za využití elektroforézy a Western blottingu včetně jejich modifikací.

Aktualizováno: 21.2.2015 10:34, Autor: Jitka Čejková

A BUDOVA A
B BUDOVA B
C BUDOVA C
VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum

VŠCHT Praha na sociálních sítích
zobrazit plnou verzi